D. Murray “Przedziwna śmierć Europy”

Europa popełnia samobójstwo. Tak swoją książkę “Przedziwna śmierć Europy: imigracja, tożsamość, islam” (Wydawnictwo Zysk i S-ka) rozpoczyna Douglas Murray. Że jest źle zdawałem sobie sprawę od dawna. Wszak zapowiedzi końca zachodniej cywilizacji nie są niczym nowym. Nie wiedziałem jednak, że jesteśmy już w tak dalekim stadium rozkładu. Praca angielskiego dziennikarza to prawdziwy bestseller. Porównałbym ją nawet do klasyki, jaką od lat jest “Zderzenie cywilizacji” Huntingtona. 

“Przedziwna śmierć Europy” to dogłębna, merytoryczna, a zarazem niezwykle ciekawa analiza dzisiejszej sytuacji na Starym Kontynencie. Douglas Murray poruszył wszystkie możliwe przyczyny obecnego kryzysu, a dokładniej mówiąc konania Europy.  Pochylił się nad realiami demograficznymi oraz politycznymi. Napisał książkę o imigracji, zalewającym nas islamie, utracie tożsamości, poprawności politycznej oraz multikulturalizmie. Trudno nawet wymienić wszystkie aspekty, które poruszył autor.

Książka Murraya ma podwójny walor. Pierwszy z nich to wspomniana wartość analityczna. Autor dokonał bardzo dogłębnej analizy całego procesu upadania cywilizacji europejskiej. Posłużył się przy tym wieloma danymi, statystykami, udokumentowanymi opisami, relacjami świadków, wynikami badań naukowych oraz innymi materiałami źródłowymi. Próżno szukać ich w poprawnej politycznie prasie.

Sama analiza demograficzna i polityczna to meritum książki. Nie byłaby ona jednak tak wciągająca i fascynująca w odbiorze, gdyby nie towarzysząca jej osobista relacja autora. Douglas Murray zjeździł bowiem Europę wzdłuż i wszerz. W książce podzielił się swoimi obserwacjami. Najlepsza analiza naukowa nie będzie bowiem tak wiarygodna, jeżeli nie zostanie poparta osobistym przykładem.

Sir Roger Scruton napisał o książce Murraya, że powinien po nią sięgnąć każdy, kto ma wpływ na losy Europy. Ja powiem inaczej. Powinien po nią sięgnąć każdy przeciętny europejczyk, od Polski po Portugalię, od Norwegii po Bałkany. Jeżeli zwykły człowiek będzie znał takie fakty, będzie mniej podatny na wszechobecne kłamstwa i propagandę, a przez to będzie trudniejszy do zmanipulowania. W ten sposób każdy z nas zdobędzie wpływ na losy naszego kontynentu, naszej cywilizacji.

Polecam gorącą książkę Douglasa Murraya “Przedziwna śmierć Europy”. Jest to odważna i niezwykle wnikliwa praca. Myślę, że zajmie dostojne miejsce w kanonie światowej literatury faktu.

Paweł Zalewski

One Reply to “D. Murray “Przedziwna śmierć Europy””

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *