P. Gociek “Analfabet III RP”

 

Najnowsza książka Piotra Goćka “Analfabet III RP” (Wydawnictwo Zysk i S-ka) to gratka dla czytelników tygodnika “Do Rzeczy” oraz jego rubryki satyrycznej “Dwaj panowie G”. Kto zna, ten się wie o co chodzi. Kto nie zna, ten po przeczytaniu pokocha. Autor udowadnia, że o sprawach zarówno ważnych, jak i błahych można pisać z humorem i dystansem.

Piotr Gociek stworzył leksykon III RP. Pod alfabetycznie ułożonymi hasłami znajdują się nazwiska znanych polityków, głośne medialnie kwestie oraz wszelkiej maści tematy związane z życiem publicznym. Z kart książki dowiadujemy się o takich sprawach jak niepublikowane w gazetach polityczne haki, czym się różnią lemingi od moherów, jak bardzo media zepsuły Polskę, kogo warto podsłuchiwać, gdzie jest palarnia u prezydenta, kto ma dostęp do ucha prezesa?

Dla mnie osobiście najciekawsze były rozdziały dotyczące konkretnych osób. Piotr Gociek od lat pracuje jako dziennikarz. Przeprowadzał wywiady ze wszystkimi możliwymi politykami. Dlatego zna ten świat od kuchni. I postanawia się nim z nami choć częściowo podzielić. Ciekawostki i anegdoty, które przytacza w książce świadczą, że medialny wizerunek zazwyczaj nie ma nic wspólnego z osobowością danego polityka. Są to prywatnie ludzie zgoła inni, których nigdy nie podejrzewalibyśmy o takie czy inne zainteresowania, zachowania. Poza tym książka Goćka to świetny przewodnik po świecie mediów.

Autor w ironiczny sposób opisuje naszą sferę publiczną, ten abstrakcyjny świat, którym codziennie emocjonujemy się i żyjemy. Robi to z typową dla siebie złośliwością, ale jednocześnie z wrodzonym smakiem i wyczuciem. Punkt widzenia Goćka jest konserwatywny i prawicowy, ale – co najbardziej w nim cenię – nie partyjny. Lekka i ciekawa lektura. Polecam.

Paweł Zalewski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *