J. London “Biały kieł”

“Z przyjemnością przeczytam panu cokolwiek. Tylko musi pan powiedzieć, jakiego autora pan woli. Nikodem zastanowił się: trzeba wybrać jakiego lepszego, takiego, co go inteligentniejsi wybierali w czytelni w Łyskowie. Już wiedział, o którego chodzi, o takiego Anglika, co to się pisze inaczej, a wymawia się Dżek London”.  Skoro nawet taki cham i prostak jak Nikodem Dyzma znał Jacka Londona, hańbą byłoby, abym nie czytał żadnej z jego słynnych powieści. Postanowiłem to zmienić, a okazja nadarzyła się wyborna. 

O wydanie tej wielkiej klasyki światowej literatury pokusiło się właśnie Wydawnictwo Zysk i S-ka. “Biały kieł” to jedna z najbardziej znanych książek Jacka Londona. Opowiada o zwierzęciu imieniem Biały Kieł, które jest w jednej czwartej psem, a w trzech czwartych wilkiem. Wychowany w puszczy trafia z matką do ludzi. Surowo traktowany przez właściciela, poniewierany przez inne psy, wyrasta na agresywne stworzenie. Kupiony przez organizatorów walk zwierzęcych, całkiem dziczeje. Po morderczych pojedynkach jego panem zostaje Weedon Scatt. Biały kieł musi na nowo zmienić swoją naturę.

Bardzo cenię Wydawnictwo Zysk i S-ka za przywracanie do życia takich dzieł. Miło jest od czasu do czasu przeczytać klasykę. Jest to bardzo przyjemna i potrzebna odmiana od kryminałów, literatury faktu czy współczesnych powieści. Archaiczny język nadaje takim książkom niezwykłego uroku, a same historie są ponadczasowe. Tym bardziej przy tak pięknych i wyjątkowych ilustracjach, jakie serwuje się nam w tym wydaniu.

“Biały kieł” przedstawiany jest jako książka dla dzieci i młodzieży. Mimo wielu brutalnych scen, z pewnością ta historia przeznaczona jest w pierwszej kolejności dla młodszych pokoleń. Aczkolwiek starsi czytelnicy też mogą po nią śmiało sięgnąć. Jak już wspomniałem to historia uniwersalna i ponadczasowa. Wciągnie każdego, a nauki z niej płynące są genialne w swej prostocie.

Jako ojciec zachęcam do obdarowania swoich pociech taką lekturą. Warto przy okazji docenić pracę, jaką na polu wydawania klasycznych dzieł ma Wydawnictwo Zysk i S-ka. Przywraca je do nowego życia.

Paweł Zalewski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *