G. Hendricks, S. Pekkanen “Żona między nami”

“Niczego nie zakładaj. Podczas lektury pomyślisz, że to książka o zazdrosnej byłej żonie. I że ma ona obsesję na punkcie swojej następczyni – pięknej i młodej kobiety. Nic nie jest takie, jakie się wydaje. Czytaj między kłamstwami”. Jeżeli weźmiecie sobie do serca te słowa promujące książkę “Żona między nami” (Wydawnictwo Zysk i S-ka), gwarantuję Wam czytelniczą jazdę bez trzymanek.

Od stycznia 2018 roku książka “Żona między nami” utrzymuje się w ścisłej czołówce “New York Timesa”. W drugiej połowie maja br. pojawi się, nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka, w Polsce. Lektura zapowiada się więc obiecująco. Z taką nadzieją sięgnąłem po egzemplarz recenzencki. Po kilkudziesięciu stronach  – klops. Jeżeli tak wygląda lista bestselerów prestiżowego amerykańskiego dziennika, to nie jest on dla mnie od dziś żadnym wyznacznikiem. Nuda. Gdzie tu akcja? Gdzie thriller? A postacie? Tektura i schemat: idealny mąż, młoda i piękna narzeczona oraz obsesyjnie zazdrosna była żona.

Kiedyś w programie “Idź na całość” Zygmunt Chajzer wyciągał czarnego kota Zonka. Ja wyciągnąłem go po pierwszej części książki. Nastąpiło w niej bowiem, tak jak w tej recenzji, wielkie przełamanie. Wtedy przypomniałem sobie słowa z okładki: “Niczego nie zakładaj…”. Akcja odwróciła się o 180 stopni, a postacie stały się krwiste i wyraziste. Nic już nie było oczywiste, ani nie trzymało się schematu, który ułożyłem sobie w głowie. Przyspieszałem czytanie, aby odkryć, co jest na kolejnej stronie. Napięcie potęgował psychodeliczny klimat książki.

Nie mogę zdradzić Wam więcej, żeby nie spalić lektury. Mogę jedynie zapewnić, żebyście przebrnęli przez pierwszą część. Początkową przeciętność wynagrodzą Wam dwie kolejne. “Żona między nami” to bowiem wyjątkowy i trzymający w napięciu thriller. Godny wysokich notowań “New York Timesa”. Polecam.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *