H. Cygler “Nowe niebo”

Starzeję się. Siwych włosów wprawdzie jeszcze nie mam, ale… Kiedyś “moja” dobra powieść musiała posiadać: pościgi, strzelaniny, pojedynki, czarne charaktery, nieskazitelnych bohaterów, burzliwe romanse itd. Generalnie chodzi o typ “Trzech muszkieterów” Dumasa. Z biegiem lat zacząłem jednak doceniać zalety powieści obyczajowych. Nawet się w nich rozkochałem. Jedną z nich jest “Nowe niebo” Hanny Cygler (Dom Wydawniczy Rebis).

Akcja powieści toczy się  pod tytułowym “nowym niebem”. Są nim Stany Zjednoczone, do których z Kaszub emigruje Matylda Halaman wraz z osieroconymi dziećmi brata. Wszystko to rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku. Rodzina walczy o swój lepszy byt i przyszłość dzieci. Na drodze napotykają jednak liczne trudności. Muszą zmierzyć się z zupełnie nową rzeczywistością.

Książki Hanny Cygler określane są mianem bestsellerów dla kobiet. Na podstawie “Nowego nieba” z pełną odpowiedzialnością stwierdzam, że odnajdą się w nich także mężczyźni. “Nowe niebo” ma dużą wartość edukacyjną. Nie mówi o wielkiej historii, a o jej tle i kwintesencji, czyli o zwykłym, codziennym życiu. Autorce należy się ogromny plus za sam temat książki. Emigracja polaków z XIX i XX wieku za ocean to niezwykła historia. Pomyślmy tylko, jak niepiśmienny chłop z Kaszub czy Mazowsza, który widział dotąd wyłącznie swoją wieś oraz najbliższe miasto, odnajdywał się nagle w tak nowej i odmiennej rzeczywistości. Wyrwany z korzeniami ze swojego słomą krytego domu, trafiał do kraju Indian, bizonów, prerii i kanionów. Siłą rzeczy musiał doznać kulturowego szoku termicznego.

Największą zaletą książki Hanny Cygler jest jednak czynnik czysto ludzki. Codzienne problemy, zmagania, emocje, wzloty i upadki, drobne radości i wielkie tragedie. Autorka rozebrała na czynniki pierwsze życie ludzkie, zarówno w warstwie wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Do tego Hanna Cygler wszystko to opisała z wielką lekkością. Mimo, iż książka jest powieścią obyczajową, to obfituje w wiele emocji oraz zaskakującą fabułę. Ciekawie skrojeni są też bohaterowie. Zżywamy się z nimi. Stają się nam naprawdę bliscy. Są “krwiści” i wyraziści.

Polecam gorąco najnowszą powieść Hanny Cygler “Nowe niebo”. Łączy ona w sobie dużą wartość edukacyjną oraz ciekawą fabułę. Czegoż chcieć więcej?

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Domowi Wydawniczemu REBIS.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *