Wczytane nowości czerwca

Czerwiec będzie miesiącem, w którym mam zamiar sięgnąć po trochę klasyki. Nowości na moim blogu pojawi się niewiele. Z zapowiedzi i propozycji różnych wydawnictw w oko wpadły mi cztery pozycje, które mam zamiar przeczytać.

Już pierwszego czerwca będę biegał za albumem Wiktora Wołkowa “Czar Podlasia”, który ma się ukazać nakładem Fundacji Sąsiedzi. Nie wiem, ilu moich czytelników jest z Podlasia, ilu kiedykolwiek tam było? Album ten skierowany jest do jednych i drugich. Nie sposób bowiem poznać i zrozumieć tego regionu bez wspaniałych, przestrzennych zdjęć legendarnego fotografika z Supraśla. Niezwykły człowiek, niezwykły życiorys, niezwykłe fotografie. Nieodżałowana osobowość. Utrwalił świat, który systematycznie i nieodwracalnie odchodzi.

Wydawnictwo Bernardinum w swoich zapowiedziach nie podaje dziennej daty premiery danej książki. Z tego co wiem, “Imigrant na Wyspach” Marcina Kowala trafił już do sprzedaży, a do mnie frunie egzemplarz recenzencki. Można więc uznać to za nowość czerwca. A zapowiada się wyjątkowo apetyczne: “Osobista książka o życiu w Wielkiej Brytanii. Opowieść o tym, jak wygląda każdy kolejny dzień polskiego emigranta ekonomicznego. Jak my – Polacy – odnajdujemy się w kulturze brytyjskiej, a jak kultura brytyjska odnajduje się z nami. Relacja reporterska, żywcem wycięta z osobistych doświadczeń autora i osób, które spotkał na miejscu”.

Zdawałoby się, że o Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim i roku 1918 powiedziano i napisano już wszystko. Błąd. Jedeśmy w jubileuszu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego jest to doskonała okazja do podjęcia dyskusji. Planowana na 5 czerwca książka Tadeusza A. Kisielewskiego “Piłsudski, Dmowski i niepodległość. Osobno, ale razem” (Dom Wydawniczy Rebis) może wnieść trochę świeżości do tematu: “Jak to się stało, że Polska zdołała odzyskać i obronić niepodległość? Co było głównym czynnikiem sprawczym? Niestety odpowiedzi na te pytania najczęściej były i są uzależnione od politycznych preferencji osób zabierających głos w tej sprawie”.

Ciekawie zapowiada się również zaplanowana na 13 czerwca książka Krzysztofa Koziołka “Wzgórze Piastów” (Wydawnictwo Muza): “Tu nikt nie jest ani dobry, ani zły tylko dlatego, że jest Polakiem albo Niemcem. Wybuchowa mieszanka kryminału i powieści szpiegowskiej w doskonale oddanych realiach na krótko przed wybuchem II wojny światowej”. Książka jest kontynuacją powieści “Góra Synaj”. Tworzą one serię kryminalną, w której epokowe historyczne wydarzenia są tylko tłem dla ludzkich dramatów i namiętności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *