A.M. Rosner “Silver Stag. Republika piratów”

Przyznam się bez bicia. Chciałem okpić sprawę, zachowując się kompletnie nieprofesjonalnie. W natłoku przygniatającej liczby książek do przeczytania oraz trwających Mistrzostw Świata w Rosji stwierdziłem, że nie zdołam przebrnąć przez taką “cegłę”, jak “Silver Stag. Republika piratów” (Wydawnictwo Magnus) A.M. Rosner. Pomyślałem sobie, że przelecę książkę “po łebkach” i na tej mizernej podstawie sklecę jakąś ogólną recenzję. Wstyd! Na szczęście jednak tak się nie stało! 

Dlaczego? Bo “Republika piratów” okazała się kapitalną lekturą. Nie potrafiłem się od niej oderwać nawet wtedy, gdy w telewizji leciał taki hit jak mecz Argentyna – Chorwacja. Messi i spółka zaliczyli kompromitację, natomiast Anna Rosner wymarzony debiut. Czytając jej książkę, przeniosłem się do czasów młodości, gdy w okresie wakacyjnym zanurzałem się w powieściach o korsarzach i dalekich Karaibach. “Republika piratów” nawiązuje do klasyki książek awanturniczych. Posiada wszystko, by wejść do kanonu tego gatunku.

Akcja książki osadzona jest w 1715 roku. Hiszpania toczy ciągłe walki z Wielką Brytanią o wpływy kolonialne. Timothy Cuthrow jest korsarzem i kapitanem statku Silver Stag. Wykonuje różne zadania dla Korony. Niestety, staje się ofiarą sfingowanego procesu. Pobity i osadzony w więzieniu oczekuje na wykonanie wyroku śmierci. Niespodziewanie jednak ktoś pomaga mu w ucieczce. Kapitan dociera na swój statek i wyrusza w daleką drogę, by oczyścić swoje imię. Za wyjętym spod prawa Cuthrowem rusza jego śmiertelny wróg – komodor Jonathan Wilson. Na domiar złego na Silver Stag zaczyna śmierdzieć buntem…

Powyższe streszczenie jest tylko przystawką rozbudowanej fabuły. Mamy w niej do czynienia z intrygą, zdradą i zemstą. Ponadto książka obfituje w pojedynki, pościgi i bitwy. Utrzymuje czytelnika w napięciu przez wszystkie strony. A mamy ich ponad 500. Do tego dowiadujemy się, jak wyglądało pirackie życie – ciężkie i trudne, ale też niezwykle barwne i ciekawe. Całości dopełnia klimat dalekich mórz i oceanów.

“Silver Stag” to fantastyczne połączenie powieści przygodowej i marynistycznej. Jako historyk, nie mogę przejść obojętnie nad kwestiami opisanych realiów. Autorka świetnie bowiem oddała klimat zmagań kolonialnych oraz realia życia na okręcie. Jej debiutancka książka jest kompletna w każdym calu. To połączenie rzetelności merytorycznej z brawurową fabułą.

Już nie mogę doczekać się drugiego tomu “Silver Stag”. Tymczasem polecam wszystkim pierwszy – “Republikę piratów”.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Magnus.

3 Replies to “A.M. Rosner “Silver Stag. Republika piratów”

    1. Mea culpa. Już poprawiłem wpadkę. Co ciekawe, czytając książkę, w podświadomości miałem autora – brodatego anglika. A to polska Anna 🙂 super zaskoczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *