J. Wydra “Zaniemówienie”

Śląsk to bez wątpienia jeden z najbardziej specyficznych regionów Polski. Posiada też niezwykle skomplikowaną historię. Ów charakterystyczny klimat oraz dziejowe dylematy Ślązaków bardzo ciekawie przedstawiła Justyna Wydra w swojej najnowszej powieści “Zaniemówienie” (Wydawnictwo Zysk i S-ka).

Akcja książki rozgrywa się w czasach okupacji niemieckiej na Górnym Śląski, a dokładniej w mieście Tychy.

Wilhelm Jenike jest Ślązakiem po matce, Austriakiem po ojcu i Niemcem z urodzenia. Pod koniec wojny jako porucznik Luftwaffe ma tylko jedno marzenie: przestać śnić koszmary o zabijaniu, ukryć się przed żarłoczną wojenną machiną choćby i na końcu świata. Nim się przekona, czy to możliwe, nim stanie oko w oko z rzeczywistością, najpierw zderzy się z jadącą na rowerze Hildą Widerą i trafi do miejscowego szpitala – wprost pod opiekę pięknej Rosy.

“Zaniemówienie” przedstawia historię kilku bohaterów, których losy krzyżują się. Przede wszystkim jednak jest to książka o Śląsku, jego mieszkańcach i dylematach, przed jakimi musieli stawać. Dziś często tego nie rozumiemy,  rozpatrując okupacje Górnego Śląska w kontekście  okupacji całej przedwojennej Polski. Tymczasem w Katowicach czy Tychach realia były zgoła inne niż w Warszawie czy Łodzi.

Justyna Wydra zadaje w swej książce pytanie – kim są Ślązacy? Nie odpowiada nam wprost, jednak na podstawie trudnych losów śląskich rodzin możemy zrozumieć więcej. Bo przecież w plebiscycie z roku 1921 czterech na pięciu mieszkańców Tychów zagłosowało za przyłączeniem do Polski. W czasie okupacji natomiast zostali wszyscy wciągnięci na volkslistę.

Dużą zaletą “Zaniemówienia” jest prosty język oraz wciągająca akcja. Autorka prowadzi  narrację w taki sposób, że ciężko oderwać się od lektury. Do tego wykazuje się sporą znajomością realiów epoki, z kwestiami militarnymi włącznie. Książka jest ciekawym wyzwaniem intelektualnym, podanym nam w bardzo przystępnej formie.

Najnowsza powieść Justyny Wydry to ciekawa podróż w przeszłość. Pełna trudnych pytań oraz skomplikowanych życiowych historii. “Zaniemówienie” ma wszelkie przymioty, by stać się bestsellerem, jak poprzednia książka tej autorki – “Esesman i Żydówka”.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Zyski i S-ka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *